Sabit Hesap Güvenliği Hakkında

  • Forum Duyurusu

  Bu siste çerezleri kullanmaktadır. Bu siteyi gezmeye devam ederek, çerezlerin kullanımı hususunu kabul ediyorsunuz. Daha fazla ayrıntı

  • Hesap Güvenliği Hakkında

   HESAPLARINIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN KISA REHBER


   Güvenli bir şifre, internet üzerinden hesaplarınızı güvence altına almaya ve başkalarının sizin hesaplarınız ile ilgili izinsiz işlemler yapmasına engel olur.

   Genel olarak güvenli bir şifre oluşturmanın kriterleri aşağıdaki gibidir ;
   - En az 8 karakterden oluşmalıdır.
   - Büyük harf kullanılmalıdır.
   - Küçük Harf kullanılmalıdır.
   - Rakam kullanılmalıdır.

   Birçok uzman, epeyce bir süre boyunca, şifrelerdeki çeşitliliğin bu soruna çözüm olduğunu dile getirdi. Parolanızı güvenceye almanın kesin bir yolu , uzun olmasıdır.Parolanız ne kadar uzunsa, o kadar güvenlidir.

   Eğer unutmaktan korkuyorsanız veya platformlar / web siteleri / forumlar vb. alanlar uzun şifrelere izin vermiyor ise farklı güvenlik katmanları eklemeniz gerekmektedir.Yani şifreniz eğer uzun olamıyorsa şifrenizi çeşitlendirebilirsiniz. Bu amaçla çeşitli sayılar , özel karakterler ve büyük/küçük harfler eklemek şifrenizin gücünü fazlasıyla arttıracaktır.

   Hatırlayabileceğiniz iyi bir şifre koymanın bir diğer yolu ise basit bir cümle kurmaktır.Örneğin hatırlanması kolay bir cümle oluşturunuz kendinize.Bu cümle birkaç kelimeden ve sayıdan oluşsun.Bu kısa cümleyi de şifre olarak kullanabilirsiniz.


   Platformlar / web siteleri / forumlar vb. alanlar bu tür şifrelerin kullanımına uygun değil ise aynı cümleyi kullanabilir, ancak her kelimenin ilk harfini kullanarak hatırlanması kolay , güçlü bir şifre oluşturabilirsiniz.Kesinlikle geliştirilebilir iyi bir yöntemdir.Bu yöntemde ise dikkat etmeniz gereken konu , aynı harf ile başlayan kelimeleri cümle içerisinde çok sık kullanmamanız gerekmektedir.

   Genel olarak da dikkat etmeniz gereken şey budur ; Ardışık gelen karakterler/sayılar şifrelerinizi kolay hale getirir ve güvensizleştirir.


   Giriş bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmamalısınız.Destek Sistemleri sizlerden şifre talep etmez.Hiçbir şekilde hesap bilgilerinizi kimse ile paylaşmamalısınız.Güvenliğiniz için bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

   Ayrıca, farklı web sitelerinde / platformlarda / oyunlarda aynı giriş kimlik bilgilerini kullanmamalısınız.Farklı bilgiler ile kayıt olmanız güvenliğiniz açısından önemlidir.Aynı şifre ile diğer platformlara da giriş yapıldığında , şifrenin çalınması durumunda diğer platformlarda tehlike altına girecektir.

   Sorununuz aslında şifre hatırlama sorunu ise bu konuda geliştirilmiş bir şifre veritabanı programı kullanabilirsiniz.Bu konuda en yaygın olan KeePass ve Dashlane programlarıdır.Bu programlarda sadece ilk giriş için temel bir şifreyi hatırlamanız yeterli olacaktır.O şifreyi hatırlayıp giriş yaptıktan sonra diğer tüm şifreler ve giriş kimlik bilgileri veritabanında saklanmaktadır.Ve bu bilgilere kolayca erişebileceksiniz..

   Şifrelerinizin güvenilir olduğu konusunda sizleri bilgilendirmek amacı ile bir arayüz oluşturuldu.Oluşturulan bu sistem ile birlikte adresi verilen linke giriş yapıp şifrenizi yazarak güvenilirliği kontrol edebilir veya oradan sağlam bir şifre üretebilirsiniz.

   Verilen linkte ilgili alana şifrenizi yazdığınızda sol alt tarafta strong. yazısını görürseniz şifreniz güvenli , Eğer weak. yazısını görürseniz yazdığınız şifre güçlü bir şifre değil anlamına gelmektedir.
   Ek olarak Create Secure Password dediğinizde güçlü bir şifre otomatik olarak oluşturulacaktır.Bu şifreyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.